Изложба Портрети, младог аутора Весеља Салијиуа, ученика гимназије у Косовској Каменици, отворена је синоћ у Културном склоништу КРИК у овом косовскопоморавском граду. На десетак изложених портрета деформисаних лица, аутор је кроз лични доживљај приказао друштвену стварност – патњу, страдање и бол.“Портрете сам радио онако како сам се осећао у тренутку њиховог стварања. Хтео сам да прикажем људе који имају неки проблем, више психе, него физичког бола, чији су узроци рат и тешче ситуације кроз које смо пролазили”, каже Весељ.Портрети су рађени техником акрил на платну, а млади сликар је, како сам каже, деформитете у људској души постигао коришћењем светла и сенки. Међу многобројним посетиоцима је била и Весељева разредна и професорка енглеског језика Марија Марковић-Митић, која је за ову прилику дошла из Бујановца да подржи свог ученика. “Весељ је изузетно дете, добар човек и веома талентован. Мислим да изложени радови довољно говоре о њему. Он је и одличан ученик”, каже професорка Марковић-Митић.Сандра Миљковић, Весељева школска другарица сматра да је савршено успео да бол, као тему својих слика, представи четкицом и бојама.Осим ликовне уметности, Весељ Салији воли и природне науке, посебно математику и физику, што је и био разлог да са 17 година упише гимназију и определи се за природно-математички смер. Успео је да споји неспојиво – егзактне науке и ликовну уметност, која је често и апстрактна. Неодлучан је у погледу свог животног опредељења.“Гимназију сам уписао да бих дао себи времена, а време ће показати шта ми је ближе. Уметност или наука”, каже Весељ, који је и полазник Истраживачкер станице Петница у програму дизајна.Оснивач Културног склоништа КРИК, социолог Слободан Миљковић каже да назив КРИК указује на вапај за културом. “Зато се максимално трудимо да организујемо радионице различитих садржаја ради едукације младих из области културе, али и науке. Организујемо књижевне вечери, изложбе… Углавном се финансирамо из сопствених средстава. Прва финансијска подршка нам је стигла из Министарства културе Србије за научно-истраживачки пројеат о етно култури и нематеријалној културној баштини новобрдске Криве Реке”, објашњава Миљковић.Потпредседник за заједнице у општини Каменица Бојан Стаменковић сматра да је Културно склониште КРИК у овој већински албанској средини велики помак за младе из српске и ромске заједнице.“Поред свих активности које су младима доступне у школи и Дому културе, КРИК је тај процес заокружио и децу са улице привукао едукативним садржајима и заштитио од негативних утицаја”, оцењује Стаменковић.Културно склониште КРИК у Косовској Каменици основано је пре две године. Има шесторо редовних чланова и двоје придружених, који су у некада напуштеном локалу створили место где млади могу да се друже, али и да своје слободно време искористе на најквалитетнији начин кроз учење и усавршавање својих талената.