Четири ученика Гимназије у Косовској Каменици први пут у историји ове школе учествовали су у програму истраживачке станице Петница. Врхунских предавачи пренели су им стручно знање и научили их како да раде у тиму и да истражују. Весељ, Бојана, Јована и Сандра учествовали у научним пројектима из области дизајна, мамтематике, физике и друштвено хуманистичких наука. Да математика није баук, показала је млада Јована Пешић, она је тек први разред Гимназије, али је баш овај предмет привукао у Петници. „Била сам на једном семинару из математике и стварно ми је било супер. Научили смо пуно тога, како да истражујемо, како да будемо критични и према себи и према другима, како да будемо самостални, али и како да будемо истрајни у томе“, рекла је Јована. Њена вршњакиња Бојана Миљковић одабрала је друштвено хуманистичке науке. Оно што је привукло јесте да правац у књижевности романтизам и песме настале у том периоду повеже са менталитеом окружења у којем живи. „Углавном је то књижевност романтизма због тога што сам желела да буду родољубиве песме да бих могла некако да повежем са нашим менталитетом и са нашом нацијом уопште, истакла је Бојана. Весељ Салији, такође ученик првог разреда има задатак да од рециклираног отпада направи дизајниран нови предмет. У првом делу више су се базирали на истраживање, а практични рад тек следи. „Они су нам дали тему да истражимо и да урадимо један практичан рад о рециклажи и проблему отпада који се баца и загађује околину“, казао је Весељ. Сандру Миљковић, ученицу трећег разреда је привукла физика. Учествовала је на семинару из ове области, али се упознала и са радом лабораторије и писањем извештаја. Каже да је Петница искуство које много помаже у надограђивању знања. „Петница је заиста једно предивно животно искуство, пружа толико могућности, поготово за нас одавде, толико смо нових ствари научили“, прокоментарисала је Сандра. Због недостатка финасијских средстава у школи, ученици су сами плаћали превоз до Ваљева где је смештена истраживачка станица Петница, а директор Иван Арсић је успео да склопи договор да ученици не плаћају партиципацију која је обавезна за све учеснике. Истраживачка станица Петница основана је 1982. године на иницијативу групе младих истраживача, наставника и студената незадовољних постојећом праксом у образовању и формирању младих научних кадрова. Данас је ова институција позната и угледна у земљи и у свету. После ученика у „Гимназији Шилово“, ово је још једна школа из Косовсоког Поморавља која је учествовала у истраживачким тимовима у Петници.