Духовна веза српског народа, ма где он живео, нераскидива је без обзира на историјске прилике. У тренутку када се образовање, посебно на тлу Косова и Метохије, нашло на озбиљном испиту, десило се нешто наизглед неочекивано, а то је да је наша Гимназија, основана пре нешто више од пола века, потписала споразум о сарадњи са Карловачком гимназијом, најстаријом у Србији, основаној 1791. године. Наизглед неочекивана сарадња, јер пријатељске везе професора Карловачке и наше гимназије и неформална сардња трају скоро једну деценију. Жеља је била обострана, тињала је годинама, те је званични споразум логичан след, плод искреног пријатељства.Тим поводом у Косовској Каменици од 17. до 19. октобра боравила је четворочлана делегација из Сремских Карловаца, коју су чинили директор Радован Ковачевић, професор латинског Бранко Стојков, професор енглеског Милан Ђуришић и професор историје Дејан Ђурђев. Госте су дочекали ученици у народној ношњи са погачом и сољу, у свечаној атмосфери каква једино пристаје оваквој прилици. После уводне свечаности, професори Карловачке гимназије су у утврђеном времену имали прилике да из својих области одрже предавања ученицима у матичној школи, као и у истуреном одељењу у Великом Ропотову. Задовољство и срећа на крају предавања је била обострана. За време боравка гости су у пратњи домаћина посетили верске и културне споменике нашег краја од манастира Тамница, Убошца, преко Бостана, Новог Брда, цкрве Светог Николе, која је у жижи јавности због покушаја косовских институција да је преиначе у катедралу и (или) у џамију, обзиром да се на лицу места виде покушаји и за једну и за другу опцију. У Драганцу је професор историје одржао и врло интересантно предавање на тему Карловачка митрополија, њен значај и везе са старом Србијом. 19. октобра посетили смо манастир Високи Дечани, Пећку патријаршију и Грачаницу после чега су гости, препуни утисака и велике жеље за поновним сусретом и наставком сарадње, кренули својим кућама.У прилог томе да је атмосфера била испуњена срећом и задовољством иду и фотографије које овом приликом делимо са вама. До следећег сусрета са нашим драгим пријатиљима међу професорима и ђацима Карловачке гиманзије, срдачно вас поздрављамо!